7 Mayıs 2018 Pazartesi

Kaftan Modelleri

Kaftan modelleri yöreden yöreye değişkenlik gösteren hayal gücünün sonsuzluğu ile farklı tarz ve şekillerde tasarlanabilir.
Kaftan, üste giyilen, kumaştan yapılan, uzun, süslü ve astarsız elbise olarak tanımlanabilir. Kaftan cins ve nevilerine göre murabba, keçe, çuha gibi isimler alır. Osmanlı zamanlarında padişahların kullandığı bu elbise günümüzde kına gecelerinin vazgeçilmezi halindedir. Kına geceleri gelinlerin hayatları boyunca yaşayacakları en önemli günlerden birisi olmaktadır. Bu da bu gecenin özel olması, bütün güzelliklerin bu geceye toplanması için iyi bir sebep olmakta. Geçmişe baktığımızda gelinler kına geceleri için kırmızı renkte kaftanları daha çok tercih ediyordu fakat günümüzde farklı renklerde kaftanlar tercih ediliyor.
Kaftanlar içe ve dışa giyilmek üzere iki tür dokunmuştur. Dışa giyilenler merasim kaftanlarıdır. Bunlar altın telli çatma veya seraserden yapılmıştır. Bunların diğer kaftan biçimlerinden tek farkı kol üzerinden omuzdan aşağıya kaftan boyu kadar yen denilen ikinci bir kolun olmasıdır.

https://www.bagdatkaftan.com/kaftan-modelleri/